Matk, Pipragaasid

Kuidas valida pipragaasi?

Kuidas valida pipragaasi?

Kuidas valida pipragaasi? 

Pipragaasi valimine – tähtis valik, mis nõuab tähelepanelikku suhtumist. Tuleb arvestada mitte ainult pihusti tüüpi, vaid ka ballooni suurust ja selle kasutusotstarvet. 

Pipragaasid Eestis 

Eestis pole pipragaasi ostmiseks erilitsentsi vaja. Pipragaasi ostmisel ja kasutamisel on aga vanusepiirangud, ning pipragaasi ostja peab olema vähemalt 18-aastane.

Pipragaas on mõeldud enesekaitseks ja kaitseks rünnaku eest. Neid võib kasutada ainult siis, kui on oht teie isiklikule või teiste turvalisusele. Nende kasutamine peaks olema proportsionaalne ohu tasemega.

Kasutamine nõuab erilist ettevaatlikust, sest anum on täidetud pisarate või ärritavate ainetega (Irritandid), mis võivad jätta inimese 30–40 minutiks pimedaks. Enne nende kasutamise alustamist peate hoolikalt uurima kasutusjuhendit. See hõlmab pipragaasi õiget hoidmist ja suunamist, samuti tuule suuna ja ümbruskonda arvesse võtmist.

Pipragaasi tuleb hoida lastele ja alaealistele kättesaamatus kohas. Neid tuleb kaitsta otsese päikesevalguse, kõrge temperatuuri, rõhu ja niiskuse eest, et vältida nende omaduste muutumist ja võimalikke kahjustusi.

Aeg-ajalt on vaja kontrollida aegumiskuupäeva ja vajadusel vahetada pipragaasi. See tagab pipragaasi efektiivsust, kui tuleb vajadus seda kasutada. 

Pipragaasi kasutamisel on oluline meeles pidada oma vastutust seaduse ja ühiskonna ees. Pipragaasi kasutamine valedes olukordades või seadusevastaselt võib kaasa tuua õiguslikke tagajärgi.

Pihustamine

Sõltuvalt pihustamise tüübile, balloonidel on erinev pihustamis kaugus. Veenduge, et valitud pipragaasil oleks piisav pipra mahutavus ja vajalik pihustamise ulatus, et tajutava ohu korral teaksite, millisel kaugusel saate end kaitsta.

Jugapipragaas

Tekitab piprajoa, mis on suunatud otse sihti. Tuulekindel. Enamasti on eelistatud täpseks kasutamiseks. Joalised pipragaasid võivad olla eriti kasulikud olukordades, kus peate valima täpse sihtmärki,et vähendada riski pipra sattumise teiste peale.

Kasutusulatus 2,5 – 3 meetrit.

Jugapipragaas

Aerosoolpipragaas (udu/pilv) 

Tekitab laia piprapilve, mis levib lühemale vahemaale. Tõhus kaitseks nii mitme kui ka üksiku ründaja vastu.  Lihtsam on sihtmärki pihta saada, kui joalisega, aga kasutamisel tuleb arvestada ka tuule ja ümbriskonda, et juhuslikult mitte levitada pipra enda või teiste inimeste peale.

Kasutusala 1 – 1,5 meetrit.

Aerosoolpipragaasid

Universaalne pipragaas

Korraga pihustavad aerosooli ja joaga, seetõttu on nad on universaalsed. Lihtne pihta saada. Väiksem kontakt pindala kui aerosoolpihustil ja seetõttu suurem pihustus tihedus väiksemale pindalale. Mõju on palju väiksem kui aerosool pipragaasidel.

Kasutusulatus 1-2 meetrit. 

Vahtpipragaas

Pihustamise tüübi järgi võib vahtpipragaasi liigitada jugapipragaasi alla, kuid siiski eristatakse neid eraldi. Vahtpipragaasi pihustamisel väljub balloonist sisu kitsa joana ning kõvale pinnale sattudes vahustub, kattes näo ja märgistades ründajat. Töötab erinevates ilmastikutingimustes, saab kasutada siseruumides.

Kasutusulatus 2,5 – 3 meetrit.

Vahtpipragaas

Geeljoaga pipragaas

Geeljoaga pipragaasid, nagu vahtpipragaasid, võib liigitada juga pihustiga gaasi alla. Külmakindlad, väga tuulekindlad ja nende geeli on raske maha pesta. Eriti oluline on, et nad on keskkonnale ohutud, mürgitamata ümbritsevat õhku, mistõttu sobivad hästi siseruumides kasutamiseks.

Kasutusulatus 2,5 – 6 meetrit.

Geeljoaga pipragaasid

Mõnikord täidetakse ultraviolettvärvi või värvainega, mis võib olla nähtav kokkupuutel pinna või riietega. See võib aidata kahtlustatavat tuvastada ja olla kohtus tõendina.

ultraviolettvärvi või värvainega pipragaas

Akustiline käsisireen

Need seadmed tekitavad väga valju heli, mis võib olla ründajale ebameeldiv ja kõrvulukustav. Tavaliselt on selliste balloonide eesmärk ründava looma tähelepanu kõrvale juhtimine või eemale peletamine, ning võimalus põgeneda või teiste tähelepanu äratada. Heli balloonid on tavaliselt väikesed ja kerged kaasaskandmiseks.

Ärge kasutage seadet kuulmisorganite läheduses. Nad toodavad helilaineid võimsusega umbes 100-130 dB.

Pipragaasi suurus

On olemas erinevaid suurusi ja kujusid. Mõned on kompaktsed (15-50 ml) ja mahuvad kergesti taskusse või kotti, et neid saaks igapäevaselt kaasas kanda. Teised võivad olla universaalsed (50-60 ml) või suure mahutavusega (100-500 ml), et neid saaks hoida autos, tööl või kodus. Meie poest leiate balloonid alates 15ml kuni 650ml.

Kui vajate teisi suurusi või suurt kogust, saate alati uurida tähtaegu ja küsida hinnapakkumist meiliaadressil [email protected]

Kuidas valida pipragaasi?

Pipra sisu

Pipra kontsentratsioon viitab toimeaine (tavaliselt kapsaitsiini) sisaldusele lahuses. Kõrge kapsaitsiini kontsentratsioon muudab pipragaasi tõhusamaks, kuid võib põhjustada ka tugevamat mõju nahale sattumise korral.

Uuetes mudelites on tavaliselt piisavalt kapsaitsiini, et peatada agressorit.

Kasutamisvõimalused

Naistele või neile, kes ostavad naisele pipragaasi, on soovitatav valida 15-50 ml mahuga kompaktse ballooni, millel on ilus disain, kuid tõhus koostis ja universaalne pihustusviis. Seda saab mugavalt hoida naiste käekotis.

Kui planeerite kasutada pipragaasi kinnises ruumis, näiteks trepikojal või aknast sisse roniva sissemurdjasse vastu, on soovitatav valida 100 ml või 650 ml geel- või vahtpipragaasiballoon. Seda tüüpi balloonid on efektiivsed ründaja vastu ja on ohutu ümbritsevatele inimestele ruumis.

Meestele, eriti kui tegemist on esimese ballooniga, on soovitatav võtta paar tükki 30ml ja 50ml – aerosool või joa pihustustüübiga pipragaasi, mis on kõige mugavam ja mitmekülgsem variant.

Kui teil on vaja autos kasutamiseks pipragaasi, et kaitsta end teel olevate huligaanide eest, on parem valida suuremad 100 ml või 650 ml balloonid. Sellisel juhul on soovitatav kaaluda lisaks geelpipragaasile ka 100 ml aerosoolpihustiga pipragaasi kasutamist. Võite kaaluda ka joapihustiga pipragaasi kasutamist.

Kui olete sageli metsas, on soovitatav osta helisignaali balloon (sireen). Loomadega kohtumise korral, sireeni kasutamine annab teile võimaluse põgeneda ja leida turvalist kohta. Samuti, kui te peaksite metsas eksima, aitab see balloon teid lokaliseerida (märgistada) end otsingu meeskondade jaoks, sest signaalrakettide müük on Eestis praegu rangemalt reguleeritud.

Kogenumad kasutajad valivad sageli kaks erinevate omadustega pipragaasi. Näiteks kompaktne ja kergesti kaasaskantav balloon, ning teine võimsam ja tõhusam balloon koerte ja suurte ründajate rühmade vastu. Kombinatsioonid võivad olla erinevad, kuid oluline on meeles pidada, et ballooni taskus kandmisest ei piisa – te peate olema valmis seda kasutama ja oskama seda teha, mis nõuab treeningut.

40 ML CS KAITSEPRITSIKOTT

5.40
Saadaval
ärasaatmine 2-4 nädalat

Kaitseprits “Antizver” 650ml

56.00
Laos
ärasaatmine kuni 3 päeva

Käsi sireen 144 TW1000 Schrill-Alarm

9.30
Laos
ärasaatmine kuni 3 päeva

Kate pipragaasi jaoks 100 ml.

7.50
Laos
ärasaatmine kuni 3 päeva

Pipragaas (piprageel) enesekaitseks 8033 TW1000 50 ml

18.00
Laos
ärasaatmine kuni 3 päeva

Pipragaas Defenol CS 9R 50ML(UDU)

5.50
Laos
ärasaatmine kuni 3 päeva

Kokkuvõte

Üldiselt on võimalikud erinevad kombinatsioonid – kaks balloone on alati parem kui üks. Kuid isegi üks balloon on parem kui üldse ilma kaitseta.

Oluline on meeles pidada, et lihtsalt ballooni kandmisest taskus ei piisa, et teid rünnaku eest kaitsta – te peate olema valmis seda kasutama ja oskama seda kasutada, mis nõuab vähemalt korra harjutamist.

Harjutamiseks võite osta odavama treening gaasiballooni – see on odavam, sest ei sisalda ärritavaid aineid või võite osta teise pipragaasi ja harjutada sellega.