Käte kaitsmine töökohal on ohutuse põhiaspekt, mida sageli eiratakse. Iga päev puutuvad tuhanded töötajad kokku vigastuste ohuga, mida oleks saanud vältida lihtsalt õigete kaitsekindade valimisel. Käevigastused ei mõjuta mitte ainult teie tervist, vaid võtavad spetsialistilt ka tema ametialase karjääri, mille kallal ta on aastaid töötanud. Seetõttu pole töökinnaste valimine pelgalt mugavuse küsimus, vaid ka oluline ettevaatusabinõu.
Erinevates tööstusharudes kasutatavad kindad on mõeldud käte kaitsmiseks mitmesuguste ohtude eest, alates mehaanilistest ja termilistest kahjustustest kuni kokkupuuteni keemiliste ja bioloogiliste mõjuritega. Maksimaalse ohutuse tagamiseks on tööandja kohustatud valima töötajatele õiged kindad, arvestades konkreetseid töötingimusi ja võimalikke riske.
Selles artiklis vaatleme, mida otsida kaitsekindaid valides ja kuidas tagada oma töötajatele maksimaalne kätekaitse.
1. Kaitsestandardite tüübid
On olemas Euroopa standardid, mille järgi kindad on sertifitseeritud pärast ühe või teise testi läbimist.
EN 388
Näiteks peaaegu kõik kindad võivad olla sertifitseeritud vastavalt EN 388 – kaitse mehaaniliste vigastuste eest. Selle standardi kohaselt eristatakse kuni 6 kaitseklassi:
A – kulumiskindlus (0-4)
B – lõiketakistus (0-5)
C – rebenemiskindlus (0-4)
D – torkekindlus (0-4)
E – lõikekindlus vastavalt EN ISO standardile (A-F, kus F on kõrgeim tase)
F – EN löögikaitse (läbinud või ei läbinud)
EN 407
Kindad, mis kaitsevad teie käsi tule või leegi eest, on märgistatud standardiga EN 407. Mõned keevituskindad võivad olla märgistatud kaitseklassidega leegi piiratud leviku, kontaktsoojuse, kiirgussoojuse, konvektiivsoojuse ja sulametalli pritsmete eest skaalal 0 kuni 4. Aga näiteks koduahju jaoks mõeldud kinnastel on kaitse ainult kontaktkuumuse eest.
EN 374
Kindad, mis kaitsevad käsi kemikaalide, bakterite ja viiruste sissetungimise eest, märgistatakse standardiga EN 374. Sellel standardil on ka oma klassid 1 kuni 5 ja iga klassi saab jagada kaitse alamtasemeteks.
EN 374-1: Kaitse kemikaalide ja mikroorganismide eest. Nad suudavad kaitsta teie käsi selliste kemikaalide eest nagu metanool, atsetoon, süsinikdisulfiid, dietüülamiin, heptaan, väävelhape. Igal elemendil on oma tähetähis, mis trükitakse kindale. Sellel on kolm alatüüpi
Tüüp A: kaitse 6 kemikaali eest 30 minuti jooksul.
Tüüp B: kaitse 3 kemikaali eest 30 minuti jooksul.
Tüüp C: kaitse 1 kemikaali eest 10 minuti jooksul.
EN 374-2: Läbitungimiskindluse katse. Sellel on kolm alamtasandit
Tase 1: veekindel.
Tase 2: veekindel ja kaitstud mikroorganismi eest.
Tase 3: veekindel ja kaitse mikroorganismide eest
EN 374-3: Kemikaalide läbitungimiskindluse määramine (2015. aastal asendati standardiga EN 16523)
EN 374-4: Keemilise lagunemise vastupidavuse hindamine.
EN 374-5: Kaitse mikroorganismide eest. Kindad kaitsevad seente ja bakterite sissetungimise eest. Viirusekaitse märgistatakse EN 374-5 VIRUS.
EN 511
EN 511 standard näitab, et kinnaste kaitset külma eest on testitud. Sellised kindad näitavad neljapallisel skaalal kaitset konvektiivse külma ja külmaga kokkupuute eest. Vee sissetungimise kaitse on tähistatud kui 0 või 1, kus 0 tähendab “vee sissetungimist kuni 30 minuti jooksul” ja 1 “vee sissetungimist 30 minuti pärast”.
EN 455
EN 455 standardiga märgistatud kindad näitavad sobivust meditsiiniliseks ühekordseks kasutamiseks. Standard sisaldab aukudeta katseid, mis põhinevad läbitungimiskindluse testil (sarnaselt EN 374-2 testiga). Samuti tehakse katseid, et hinnata materjalide mehaanilist tugevust enne ja pärast vananemist.
Mõnikord võib standard olla numbrite asemel tähistatud X-ga. See tähendab, et katseid ei ole tehtud või mainitud funktsioon ei kehti selle mudeli puhul. Sellised mudelid võivad olla haruldased.
2. Materjalide tüübid
Nahast kindad
Nahast töökinnaste tootmiseks kasutatakse erinevaid loomanaha kihte, seega on nahkkinnastel erinevad omadused.
- Kitsenahk pakub erakordset paindlikkust täppistöödeks ja seda kasutatakse väikeste detailidega õrna töö jaoks. Kuid mitte kõige vastupidavam sisselõigete ja läbitorkamiste suhtes.
- Lehmanahk on väga hõõrdumis- ja rebenemiskindel, kuid puutetundlike omaduste poolest on see kitsenahast halvem.
- Seanahk tagab oma poorse struktuuri tõttu hea õhuvahetuse, mis aitab kaasa suurepärasele käte ventilatsioonile. Niiskes keskkonnas muutub nahk aga pehmemaks ja painduvamaks, mis aja jooksul võib oluliselt halvendada selle tööomadusi.
- Seemisnahast kindad on valmistatud lehma- või seanahast ja tagavad oma “kareda” pinna tõttu esemetega usaldusväärse haarde. Seemisnahk aga imab niiskust, mis võib kaasa tuua muutused materjali struktuuris.
- Sünteetilist nahka saab valmistada PVC-st, mikrokiust, PU-st või ökonahast. Meie poest leiate polüuretaanist ja polüestrist kombineeritud nahkkindaid. Polüuretaan on väga pehme, hügieeniline ja kulumiskindel, laseb hästi õhku läbi ja tõrjub niiskust ning on vastupidav madalatele temperatuuridele. Kuid vähem vastupidav sisselõigetele ja torketele.
Tekstiilist kindad
Saab valmistada nailonist, puuvillast, polüestrist ja kudumitest. Kõige tavalisem materjal on puuvill. Mõnikord võivad kindad olla karedamaks ja vastupidavamaks muutmiseks PVC-täpid. Kindaid saab kasutada käte kaitsmiseks mustuse ning väiksemate sisselõigete ja kriimustuste eest. Sobib hästi aiatöödeks. Lisaks kaitsele iseloomustab kindaid suurepärane hingavus ja praktilisus.
Kummikindad
Tavaliselt kasutatakse töötamiseks märgades tingimustes, kaitstes käsi erinevate õlide ja vedelike eest. Põhimõtteliselt on kummikinnastel kangas alus, millele kantakse plastikkate. Kinnas võib katta kogu, poole või ainult peopesa. Need võivad olla ka ühekordselt kasutatavad, valmistatud ainult teatud materjalist – nitriilist, vinüülist või lateksist.
Kombineeritud kindad
Selliste mudelite puhul on peopesa valmistatud mis tahes nahast (kitse, sünteetiline, sea) ja tagakülg mis tahes tekstiilmaterjalist (puuvill, polüester, nailon). Erinevate materjalide kombinatsioon ühes kindas võimaldab maksimaalselt ära kasutada igaühe omadusi. Need võimaldavad käel paremini hingata, kuid on samal ajal väga vastupidavad mehaanilisele pingele. Kaitseb mõningate sisselõigete ja torke eest.
3. Kus ja milliseid töökindaid kasutada?
Ehitustööstuses kasutatakse peamiselt nahast või kombineeritud kindaid. Enamikul juhtudel on sobivamad lehmanahast või seanahast materjalid, kuna need on tavaliselt kõige kulumiskindlamad. Selle tööstusharu kohustuslik standard on EN 388.
Laotöötajatele, müüjatele, laaduritele ja muudele erialadele, kus on vaja kerget kätekaitset, sobivad tekstiilkindad või kaetud polüuretaaniga (PU). Need kaitsevad tõhusalt väiksema mustuse, tolmu ja kriimustuste eest. Aianduses võib kasutada ka tekstiilist või polüuretaani või nitriiliga kaetud. Siin saate pöörata tähelepanu EN 388 standardiga mudelitele.
Inimestele, kes töötavad kuumade esemetega või kellel on oht käte põletamiseks, näiteks keevitajatel, on hädavajalik valida tulepüsivuse sertifikaadiga keevitusmudelid. Sageli on oluline tagada küünarvarre kaitse, mistõttu kasutatakse keevitustöödel sääre kaitsekindaid. Peavad olema märgistatud EN 407.
Ehitustööde tegemisel või näiteks külmal aastaajal hoovis või tänaval lume ja lehtede koristamisel on kaasas soojustatud mudelid. Soojad kindad võivad olla kas kummist, nahast või kombineeritud. Nende põhiülesanne on kaitsta külma ja mehaanilise ohu eest. Soojad kindad võivad olla eriti kasulikud korrapidajatele ja metsameestele, paigaldajatele ja ehitajatele, kaluritele ja jahimeestele. Soovitame selliseid mudeleid võtta vastavalt EN 511 standardile.
Keemialaborites ja meditsiiniasutustes töötajatele on ühekordsed kindad asendamatud, kuna need kaitsevad käsi erinevate kätele söövitavate vedelike eest. Keemialabori töötajad peaksid pöörama tähelepanu märgistusele ja valima need, mis taluvad happeid, viirusi või muid ohtlikke vedelikke ja aineid. Kemikaalide ja viirustega töötamiseks võib kasutada vastava märgistusega korduvkasutatavaid kummimudeleid. Sellised mudelid peavad olema märgistatud EN 455 ja/või EN 374.
Ilu- ja tervishoiutöötajad kasutavad hügieeni säilitamiseks ühekordseid kindaid. Mõned toitlustustöötajad saavad seda kasutada ka toidu valmistamisel, kuid sellised mudelid peavad olema sertifitseeritud toidu käitlemiseks sobivaks. Küünetehnikute jaoks võib EN 455 standard olla oluline. Toiduga kokkupuutumisel peab olema märgistus “sobib koos toiduga”.
4. Kuidas suurust valida?
Kindad peaksid käele hästi istuma, et pakkuda maksimaalset mugavust ja kaitset. Kinda suuruse väljaselgitamiseks peate mõõtma peopesa ümbermõõdu (laiust) ja pikkust. Käe ümbermõõdu tuleks mõõta piki peopesa alumist osa, pöidlale lähemal. Mõõtmisel pole vaja mõõdulinti liiga palju kokku näpistada ega lahti lasta. Käe pikkust mõõdetakse peopesa keskosa alumisest osast kuni keskmise sõrme lõpuni.
Kui selgub, et suurus jääb kahe erineva suuruse vahele, siis on soovitatav valida suurus, millele indikaatorid on lähemal. Sageli valitakse suurem suurus. Näiteks kui teie käe maht on 201 mm, siis peaksite valima suuruse 8 (M). Kui teil on ebastandardne peopesa – lai ja lühike või kitsas ja pikk, on kõige parem valida suurus ümbermõõdu, mitte käe pikkuse järgi. See on valiku üldine soovitus.
Saate navigeerida alloleva tabeli abil:
Suurus SML | Suurus numbrites | Käe laius, mm | Käe pikkus, mm |
XS | 6 | 152 | 160 |
S | 7 | 178 | 171 |
M | 8 | 203 | 182 |
L | 9 | 229 | 192 |
XL | 10 | 254 | 204 |
XXL | 11 | 279 | 215 |
Kokkuvõte
Töökindaid võib nimetada kulumaterjalideks, kuna mõnel kutsealal on need pidevalt töötaja käes, kaitstes neid välistegurite eest. Erinevate hinnagruppide, erinevate tootjate, kuid väga sarnase mudeli kindad läbivad ühesugused testid nii kaitseks mehaaniliste mõjude eest, tulekaitseks kui ka meditsiiniasutustes kasutamiseks. Seetõttu ei tööta antud juhul reegel alati kinnastega: kallim tähendab paremat.